מאת מָה לִי טָאנג

תרגילי הליכה ידועים ביותר משיטת הבה גואה ג’אנג, שם הם נקראים גם “שמונת הידיים הראשוניות”. עיקר תרגול הצ’י גונג שבבה גואה הוא החזקת תנוחת ידים קבועה והליכה במעגל. בתור שכאלו, שמונת התנוחות בצירוף עם הצעדים השונים בתרגול הבה גווה ג’אנג אכן יוצרת שיטת תרגול אפקטיבית וטובה. עם זאת, חסרונה הגדול של שיטה זו הוא בקשיי הלימוד האפקטיבי לקהל הרחב הממוצע.

גם לשינג אי תרגילי הליכה בעלי השפעה טובה על המרידיאנים ועל המערכת החיסונית. ידוע, לדוגמא, כי ביצוע צעדי הדרקון (Pi Quan) מחזקים את מרידיאן הדוּ והרֶן ובכך תורמים לכל המערכת החיסונית ולבריאות הכללית. גם תרגילי הליכה אלו אינם נגישים לכלל.

תרגילי ההליכה להלן נועדו להאריך חיים ולשפר את הבריאות. האפקטים החיוביים מתבצעים על ידי תנועה נכונה של הגידים, השרירים והעצמות, כמו גם הגברת הסירקולציה במרידיאנים ובכלי הדם. שינויי התנועה, בשילוב עם צעדים שונים, ודגשים שונים, יוצרים שיטה מקיפה של כל המערכת הסירקולטיבית והצ’י.

מאחר ותרגילים אלו הנם פשוטים ובסיסיים, קל מאד ללמוד אותם ולתרגלם. חשוב לזכור כי התוצאות המקוות תבאנה רק אחרי זמן והתמדה בתרגול.

תרגילים אלו מתבססים על שלוש איכויות תנועה: רוגע (Song), שקט נפשי (Jin) ותנועה טבעית (Zi Ran).

רוגע – הכוונה לטונוס השרירים והגידים בגוף. יש לשים לב לכתפיים, לצוואר, לגב, לאגן וכן כל שאר המפרקים בגוף. כל המפרקים צריכים להיות רפויים ומשוחררים, אך לא רופסים.

שקט נפשי – הכוונה למחשבות. יש להגיע למצב בו אנו משוחררים מכל מחשבה לא נעימה, איננו מעסיקים את עצמנו בטרדות אחרות ואנו מאושרים בקיומנו.

תנועה טבעית – הכוונה לזרימה ולנשימה. יש לנוע כמו מים, בצורה זורמת וטבעית, ללא התמקדות יתר בתנועה. הנשימה גם היא תהיה משוחררת וטבעית. הנפות הידיים תהינה רפויות וטבעיות, ללא כל מאמץ, כמו חרוזים על חוט.

כאמור, מאחר והתרגילים עצמם קלים ללמידה ולתרגול, קל יהיה להתרכז בשימור האיכויות הנדרשות לאחר השלב הראשוני.

איפה ומתי לתרגל

המקום המועדף לתרגול הוא שביל שקט בפארק ירוק. מאחר ההליכה בכל התרגילים היא קדימה, ללא פניות, כדאי לבחור שביל שאינו מתפתל לאורך של כ 100 מטרים. כדאי לשים לב שהמקום אינו חשוף מדי לרוחות. הזמן המועדף הוא או בשעות הבוקר (מאחר והאוויר נקי, בעדיפות ראשונה) או בשעות אחר הצהרים לפני השקיעה. משך התרגול הרגיל (לשימור הבריאות) הוא בממוצע 20 דקות לכל סוג צעדים. ניתן לתרגל את כל שלושת הסוגים או רק אחד מהם.

איך לשלב את התרגול באורח החיים

אורח חיים בריא צריך לכלול אלמנטים בסיסים כגון פעילות גופנית, פעילות מנטלית, תזונה ומנוחה בצורה מאוזנת. הצ’י גונג מיוחד בכך שהוא כולל בתוכו גם את הפעילות הגופנית וגם את הפעילות המנטלית, זו הסיבה שאומרים שצ’י גונג זו התעמלות מאוזנת. עם זאת, יש לשים לב כי אלמנטים כגון תזונה, מנוחה וכדומה נמצאים אף הם בצורה סדורה ומאוזנת.

מאחר ואנו מקדישים זמן יקר לתרגול, יש להפוך אותו למשמעותי על ידי שימת לב לאלמנטים האמורים לעיל וכן לאופן ומשך התרגול. גם אם נקדיש שעה ביום לתרגול, אם התרגול יהא פרוע ומוזנח הרי בזבזנו את זמננו לבטלה.

 

לפני התרגול

עמידת המוצא, (תמונה 1) היא העמידה החשובה ביותר לתרגול טוב ומלא. בעמידה זו אנו מבצעים כוונון של הכוונה והנשימה, אם הכוונון יהא נכון, הנשימה והתודעה יהיו נכונים לאורך כל התרגול. זו הסיבה שיש להקדיש ללימוד עמידה זו שימת לב קפדנית:

עמוד בעמידה טבעית, רווח קל בין הרגליים, ידיים צונחות לצד הגוף, כפות הידיים משוחררות ויכולות לפנות או לצד הגוף, או בכל זווית נוחה אחרת.

שחרר את המתח מהכפיים והמרפקים, רוקן את החזה ממתחים, ושמור על ראשך משוך מעלה. שחרר את המותניים והאגן, סגור את הפה בעדינות. קצה הלשון צריך לגעת קלות בחך העליון הקדמי, בנקוד החיבור עם השיניים. המבט קדימה למרחק של כארבעה או חמישה צעדים.

שמור על נשימת בטן טבעית, גם במהלך התרגול.

בעזרת הכוונה והמיקוד הפנימי, צור  קשר בין הנשימה והאזורים האינטימיים. כשהאוויר נכנס, אמנם הבטן מתרחבת, אך נוצר מתח קל שבקלים של כיווץ עגול באזורים האינטימיים. עם הנשיפה ישנו שחרור של המתח. נסה להתמיד בכך גם במהלך התרגול, כך שזה יהפוך לטבע שני. הצ’י יורד לדן טיין.

במהלך התרגול, הקפד על מקצב אחיד של נשימה עד שתי נשימות לכל צעד.

צעדי יין

התחל מעמידת המוצא (תמונה 1 לעיל)

בעת שאיפת האוויר, קח צעד קדימה ברגל שמאל, עקב על הקרקע וקצה כף הרגל מופנה מעלה. בו בזמן ובתיאום, הנף ללא מאמץ את ידך הימנית כך שתבוא אל מול נקודת ה גָ’אנְגמֶן ואת ידך השמאלית כך שתבוא אל מול נקודת ה מִינְגמֶן (עיין ציור 2, 2א ו4). בזמן הוצאת האוויר העבר את משקל הגוף קדימה לרגל שמאל, תוך שהיא “מתגלגלת” ויורדת קדימה והבא את הרגל ימין קדימה גם כן, לצד רגל שמאל בפישוק טבעי קל.

בו בזמן ובתיאום, הרם את הידיים לצדדים, כפות הידיים מופנות כלפי מעלה, עד לגובה הכתפיים (תמונה 3), קרב את הידיים אחת לשניה כשכפות הידיים מופנות כלפי פנים, והורד אותם מטה. בתחילה הכיוון לאורך הקו המרכזי עד הדן טיין ולאחר מכן הידיים יורדות בטבעיות לצד הגוף. כעת חזרתָ למצב עמידת המוצא (תמונה 1).

הצעד הבא יהא ברגל וביד ההפוכה, וחוזר חלילה. יש לבצע כל צעד בסביבות 100 פעמים, בהליכה ישרה קדימה, ללא זוויות, בקצה איטי וקבוע, תוך הקפדה על נשימה עמוקה. אם בתחילה הנשימה לא מרגישה טבעית, יש לבצע את הצעד בליווי מקצב האישי והטבעי של המתרגל, ובלבד לא להתנשף.

צעדים אילו מפעילים את שלושת המרידיאנים הקשורים ליִין של הרגל, כמו גם את של היד, ומגבירים את זרימת הצ’י בהם. לאנשים הלוקים בחוסר של יין או של תמצית היין, מומלץ לבצע תרגיל זה כשעה ביום.

– – – – – – – – – – – – – – –

מה לי טאנג (1905-1989) הנו אחד מהדמויות הידועות ביותר בעולם אומנויות הלחימה והצ’י גונג בסין. בצעירותו למד אומנויות לחימה ובעיקר בה גואה, שינג אי ואגרוף הדרך הטבעית (עם המורים ג’אנג ג’או דונג, ליו ווי שיין ודו שין וו בהתאמה) ואף השתתף בתחרויות שונות. עם השנים ועם לימודי הרפואה הסינית, הרחיב מה לי טאנג את התעניינותו בצ’י גונג והפך להיות לאחד מהמורים המפורסמים ביותר. מר מה אף לימד צ’י גונג למטרות ריפוי במוסדות שמחוץ לסין.

מה לי טאנג ידוע בעיקר בשל סדרות התרגילים לחולים כרונים שחיבר. התרגילים מתחלקים לתרגילים בשכיבה, תרגילים בישיבה, תרגילים בעמידה ותרגילים בהליכה. בהתאם ליכולות הפיזיות של החולים.

מבין הסדרות והתרגולים הידועים שלו, ההליכה זכתה להכרה בין לאומית כשקבוצת חוקרים מהמכון הפדרלי לבריאות הציבור בארה”ב באה בסוף שנות השמונים לבחון קבוצות החלמה וריפוי מסרטן שתרגלו צ’י גונג זה. לפי ממצאי אותו סקר, הצ’י גונג המיוחד הזה, בשילוב עם תפריט בריא ואורח חיים נכון, הוכיח את עצמו כמקל ולעיתים אף מרפא מקרי סרטן שונים.

חרב לעט   •   שנה ראשונה גיליון שלישי   •   מרץ 2000

– – – – – – – – – – – – –

במאמר זה מוזכרת שיטת הלחימה בה גואה ג’אנג. השימוש הוא בתעתיק העברי על פי הדרך הנהוגה במוסדות האקדמאים בארץ, אך במקומות שונים משתמשים בתעתיק שונה – פה קווה צ’אנג או פה קווה, וכן בה גווה ג’אנג.

בתעתיק פין יין כותבים Ba Gua Zhang ובסינית八卦掌

– – – – – – – – – – – – –